2010-09-05 | startsida | kontakt | översikt
   
 
 
Logga in
Utbildningar » Bibellinje - församlingsliv och mission » En glimt från Sheffield »     skriv ut | tipsa

En glimt från Sheffield 

Våren har kommit till Sheffield och det är varmt ute även fast klockan är sen. Men det engelska vädret är mer opålitligt än det svenska, så titt som tätt ösregnar det och man får vada fram på gatorna.

Om vädret är opålitligt, så är inte kyrkan och FORM det. Efter sex månader här har jag vuxit som människa och lärt mig mycket om mig själv och vem jag vill vara – och vem jag är skapad till att vara. Att ägna ett år att växa i relation till Gud och till mig själv är fortfarande fantastiskt. Men det är intensivt – väldigt intensivt. Även om vi bara har två riktiga skoldagar i veckan så fylls tiden med extrajobbet, arbete med ungdomar, cellgrupp och annat som dyker upp och gör tiden oförutsägbar och spännande. Dessa sex månader här har varit riktigt bra och det är konstigt att se slutet på året komma närmare och närmare. Något som gör att man vill hålla i tiden lite. Vi jobbar med allt från bibelundervisning till mission på staden och ingen dag är den andra lik. En dag kan börja med frukost och sen undervisning från en av många bra lärare, sen lunch följt av bibelstudie och smågrupp.

Kyrkan är väldigt mycket för den mindre gruppen i den stora, och det är väldigt viktigt när man är i en så stor församling. Vi har både smågrupper i FORM där vi är sex till åtta stycken plus en ledare där vi diskuterar igenom vad som händer i våra liv, vad vi tycker om undervisningen och där vi får en chans att bli utmanande och vara ärliga med varandra. Och sen så är de flesta med i en cellgrupp i kyrkan där man kan välja inriktning efter intresse. Jag är med i en där artister är samlade – människor som är intresserade av någon sorts konst. Men det finns något som passar alla, och finns det inte kan man alltid starta upp något nytt. En av kyrkledarna sa en gång att om det inte är omöjligt och man har en vision, så finns det ingen anledning att inte satsa på det.

Det är en bra grej att åka till Sheffield och bo här ett år. Jag kan verkligen rekommendera det. St Thomas är en väldigt levande kyrka och den har något speciellt. Människorna här lever nära Gud och det påverkar en och gör att man vill vara en av dem, vilket gör att man söker mer. Men det är samtidigt tufft och jobbigt och frustrerande, men det är ju det mesta i livet som är bra för en. Men det är värt det!

Det som är den största nackdelen blir att svenskan ibland blir lidande och att det rör ihop sig när man tänker på engelska men ska prata svenska med vänner från Sverige. Men det är ingen stor nackdel när man får lära sig brittisk engelska pratad på Sheffieldsätt.
 
 
 

Sidan uppdaterades senast den 16 april 2010
© Glimåkra folkhögskola | info@glimnet.se